Historia SK banku

Wstecz

.

Idea stworzenia kasy spółdzielczej

Idea stworzenia kasy spółdzielczej

Historia ruchu bankowości spółdzielczej w Wołominie sięga początków
II Rzeczypospolitej. W latach 20. XX w. w środowisku miejscowych rzemieślników, kupców, drobnych przemysłowców i inteligencji powstała idea stworzenia kasy spółdzielczej. Jej inicjatorem i niezłomnym propagatorem był ksiądz Jan Golędzinowski, ówczesny proboszcz parafii w Wołominie.


Początki działalności

Początki działalności

W dniu 12 grudnia 1926 r. na walnym zebraniu organizacyjnym powołano
do życia Kasę Rzemieślniczą spółdzielnię z o.o., pierwszą wołomińską instytucję finansową. Prezesem został ks. Golędzinowski, a przystąpiło blisko 200 członków, z których każdy wniósł 50 zł udziału (płatne jednorazowo lub w 8 ratach miesięcznych). Z zebranym już kapitałem założycielskim, dało to niebagatelną jak na tamte czasy sumę ok. 20 tys. zł. z którą rozpoczęto działalność.


Wpisanie do rejestru sądowego

Wpisanie do rejestru sądowego

Wpisana do rejestru sądowego 21 maja 1927 r., początkowo gromadziła składki członkowskie, przyjmowała wkłady oszczędnościowe, udzielała kredytów, zaciągała pożyczki m.in. z funduszy państwowych, udzielała gwarancji i poręczeń oraz w imieniu członków zastawiała papiery
i przedmioty wartościowe. Sprowadzała też surowce i narzędzia.

Do wybuchu wojny kasa, która w 1930 r. zmieniła nazwę na Powszechna Kasa Pożyczkowa spółdzielnia z o.o. rozwijała się dynamicznie:
w listopadzie 1935 r. liczyła 260 członków, dwa lata później liczba ta wzrosła do 345 osób. Fakt, że wywodziły się one z różnych środowisk społecznych, świadczy o popularności i uniwersalności idei bankowości spółdzielczej.

Czas II wojny światowej

Czas II wojny światowej

Wojna była niezwykle trudnym czasem. 30 września 1939 r. zarząd Powszechnej Kasy Pożyczkowej spółdzielnia z o.o. zadecydował
o kontynuacji działalności, jednak wstrzymano udzielanie pożyczek.
W latach 1939–1945 część członków wycofała się ze spółdzielni, inni zostali
z niej z różnych powodów wykreśleni (m.in. w styczniu 1943 r. odpisano udziały zamordowanego pół roku wcześniej ks. Jana Golędzinowskiego). Ogółem straty z czasów II wojny światowej wyceniono na 18570 starych zł.

Okres powojenny

Okres powojenny

Choć skończyła się okupacja, lata 1945–1989 również były niełatwym okresem. Związane to było z faktem zawirowań politycznych, jak i prowadzonej polityki gospodarczej, niezapewniającej dobrych warunków dla rozwoju rzemiosła, rolnictwa indywidualnego oraz prawdziwej spółdzielczości. Mimo to wołomińska Powszechna Kasa Pożyczkowa rozwijała się. W 1950 r. po połączeniu z Kasą Stefczyka w Poświętnem zmieniła nazwę na Gminną Kasę Spółdzielczą w Wołominie. Do połowy lat 50. obroty wzrosły, a liczba członków zwiększyła się z 399 do blisko 1000 osób. Lata 60. ugruntowały pozycję GKS na rynku lokalnym i mimo kryzysu w latach 1969–70, w nową dekadę kasa wchodziła mając ponad 3000 członków oraz duży obszar działania. W 1973 r. została przekształcona w Bank Spółdzielczy w Wołominie.

Powrót do korzeni

Powrót do korzeni

Przemiany, które nastąpiły w polityce i gospodarce pod koniec lat 80., stworzyły możliwość samodzielnego rozwoju banków spółdzielczych. Zbiegło się to z czasem, gdy w wołomińskim banku funkcję dyrektora, a później prezesa zarządu, objął Jan Bajno (na zdjęciu w ok. roku 1989). W 1990 r. zmieniono nazwę na Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa co symbolizowało powrót do korzeni bankowości spółdzielczej. Dwa lata później uzyskano zgodę władz nadzorczych na prowadzenie działalności na terenie całego kraju, a w 1994 r. podjęto współpracę z Bankiem Unii Gospodarczej SA.

Wielkie zmiany

Wielkie zmiany

W 2010 roku w ramach odnawiania marki i dostosowywania jej do nowych czasów, przeprowadzono głęboki rebranding: Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa przyjął nazwę handlową „SK bank”, zaprojektowano nowe godło i kolory. Publicznie zostały one po raz pierwszy  zaprezentowane w maju 2011 r., podczas otwarcia nowego oddziału SK banku w Mińsku Mazowieckim.

To już 85 lat

To już 85 lat

10 grudnia 2011 uroczyście świętowano 85 rocznicę powstania Kasy Rzemieślniczej spółdzielni z o.o., protoplasty SK banku. Na przyjęciu wydanym z tej okazji oprócz Rady Nadzorczej, Zarządu, członków i pracowników banku pojawiło się wielu znakomitych gości. Wszystkich wymienić nie sposób, ale byli wśród nich poseł na Sejm RP Jacek Sasin, ambasador Chorwacji Ivan Del Vechio, Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Jerzy Różyński, Przezes Zarządu DZ Bank Polska Rainer Fuhrmann oraz Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów Olga Werbeniec.

Nowy rozdział

Nowy rozdział

1 stycznia 2012 r. otworzył swoje podwoje oddział SK banku w Myszkowie w województwie śląskim. Tak rozpoczął się całkowicie nowy rozdział w historii banku, który rozwinął dzałalność poza granicami Mazowsza. To nie był jedynie symboliczny gest, lecz zapowiedź poważnych działań: niedługo później rozpczęła działalność placówka SK banku w Zawierciu (na zdjęciu), a na początku 2013 roku - niezwykle ważny oddział w Katowicach. W ten sposób Zarząd SK banku dał wyraźny znak, że ten region kraju jest dla niego niezwykle ważny. Potwierdziła to również wiceprezes SK banku Elżbieta Kubuj zapowiadając w jednym z wywiadów dla INSPIRACJI BANKOWYCH uruchomienie do końca 2013 r. kolejnych placówek na terenie województwa śląskiego.

SK bank wspiera siatkówkę

SK bank wspiera siatkówkę

SK bank konsekwentnie realizując ideę wspierania inicjatyw sportowych, szczególny nacisk położył na siatkówkę. Od sezonu 2012/2013 została nawiązana współpraca z klubem Legionovia SA, która sukcesywnie jest zacieśniana. Początkowo było to jedynie wspieranie zespołu Siódemka Legionovia, który w imponującym stylu (21 wygranych, tylko jedna przegrana) awansował do Orlen Ligi, czyli kobiecej ekstraklasy. Od początku wiadomo było, że nie będzie łatwo i rzeczywiście – nikt beniaminkowi nie dawał taryfy ulgowej. Mimo to Siódemka Legionovia sprawiła kilka niespodzianek wygrywając z wyżej sklasyfikowanymi drużynami. Ostatecznie zespół ukończył rozgrywki na dziewiątym miejscu i po wygraniu play-outów utrzymał się w Orlen Lidze.

eLokata24 podbija Polskę

eLokata24 podbija Polskę

27 października SK bank uruchomił usługę eLokata24, pozwalającą na zakładanie lokat przez Internet. Tym samym SK bank stał się bankiem ogólnopolskim: można w nim założyć depozyt z dowolnego miejsca - ważne, aby była łączność internetowa. eLokata24 okazała się strzałem w dziesiątkę: już w następnym miesiącu zajęła pierwsze miejsce w rankingach lokat 6- i 12-miesięcznych publikowanych przez najważniejsze portale finansowe w Polsce. Ten sukces został powtórzony także przez całą pierwszą połowę 2013 r. i mimo zmian oprocentowania (które były reakcją na decyzje RPP), eLokata24 utrzymywała się na czele rankingów. eLokata24 to także zapowiedź rozwoju SK banku w kierunku bankowości elektronicznej: umożliwienia klientom zakładania konta w przez Internet, a nawet brania kredytów. Bank na wyciągnięcie ręki, bez wychodzenia z domu.

Największy bank spółdzielczy w Polsce

Największy bank spółdzielczy w Polsce

Prezes SK banku Jan Bajno w wywiadzie dla magazynu INSPIRACJE BANKOWE powiedzial: Od lat budujemy nowoczesną, silną instytucję finansową, która odgrywa coraz większą rolę w lokalnych środowiskach. I nasze działania przynoszą widoczne efekty: wg wszystkich istotnych wskaźników branych przy całościowej ocenie banku, w czerwcu 2013 r. osiągnęliśmy pozycję największego banku spółdzielczego w Polsce. I nadal dynamicznie się rozwijamy! Oznacza to, że pozycja rynkowa SK banku wobec innych banków – zarówno spółdzielczych jak i komercyjnych – jest coraz silniejsza.

Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej

Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej

Rozgrywane na początku lipca Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej w Starych Jabłonkach FIVB Beach Volleyball World Championships Mazury 2013 były największą imprezą sportową w Polsce w tym roku. Na żywo obejrzało ją ok. 100 tys. osób, a w telewizji – przynajmniej pięć razy tyle. Jako jeden ze sponsorów głównych, SK bank odniósł tam wielki sukces wizerunkowy. Wspierana przez nasz bank najlepsza polska para, Michał Kądzioła – Jakub Szałankiewicz, odpadła dopiero w walce o ćwierćfinał.

Własne karty platnicze

Własne karty platnicze

Od połowy sierpnia 2013 r. SK bank rozpoczął wydawanie własnych kart płatniczych. Przygotowania trwały blisko rok, od momentu przyjęcia w 2012 r. SK banku jako członka głównego do organizacji MasterCard. – Jesteśmy pierwszym polskim bankiem spółdzielczym, który to osiągnął – mówi Karolina Hofman, dyrektor Biura Bankowości Elektronicznej i Kart SK banku. – Karta jest kolejnym elementem identyfikacji z bankiem. Jeśli ktoś ma u nas rachunek, lokatę, kredyt, a wszystko jest opatrzone jest logiem SK banku, to karta płatnicza uzupełnia paletę produktów bankowych, stawia kropkę nad i. To bardzo ważne, gdyż nasi klienci są na tym punkcie niezwykle czuli – dodaje Patrycja Żukowska-Żarko, zastępca dyrektora Biura Bankowości Elektronicznej i Kart SK banku.

Siódemka SK bank Legionovia

Siódemka SK bank Legionovia

Kolejnym krokiem na drodze współpracy z klubem Legionovia SA było podpisanie pod koniec sierpnia 2013 r. umowy o współpracy. Dzięki temu SK bank stał się tytularnym sponsorem drużyny siatkarek, które w sezonie 2013/2014 występowały w Orlen Lidze pod nazwą Siódemka SK bank Legionovia. Po wymianie trenera (za Wojciecha Lalka przyszedł Maciej Kosmol) i poważnych zmianach w składzie (ze starego zespołu pozostało jedynie pięć zawodniczek) pojawiły się nadzieje na pozycję nawet w środkowej części tabeli. Jednak nie wszystkie zamierzenia udało się zrealizować i ostatecznie Siódemka SK bank Legionovia zajęła ósme miejsce, co również było sukcesem. Oznaczało bowiem, że drużyna zajmując najwyższe w swojej historii miejsce w ekstraklasie utrzymała się w Orlen Lidze bez konieczności udziału w play-outach.

40 placówek SK banku

40 placówek SK banku

W tym roku otworzyliśmy już cztery kolejne placówki: dwie w województwie mazowieckim – filie w Zielonce i w Wieliszewie – oraz dwie w województwie śląskim: oddział w Bielsku-Białej i filie w Tychach. Oznacza to, że liczba naszych placówek sięgnęła 40. Trzy czwarte z nich jest umiejscowione na Mazowszu, 10 – na Śląsku i w Zagłębiu. Rosnąca tak szybko liczba naszych placówek i powiększający się zasięg terytorialny są doskonałym dowodem na rosnącą siłę i pozycję SK banku na rynku finansowym w Polsce.

SK bank Legionovia Legionowo

SK bank Legionovia Legionowo

Nowa nazwa drużyny – SK bank Legionovia Legionowo – doskonale oddaje zmiany i przetasowania wśród głównych sponsorów: po kilku latach współpracy odeszła Siódemka (z powodów biznesowych), z kolei SK bank przyjął na siebie większe zobowiązania. Jednak ostatecznie najważniejsze jest to, że klub ma finansowanie i może w spokoju przygotowywać drużynę do sezonu 2014/2015.

SK bank Mazury Grand Slam 2014

SK bank Mazury Grand Slam 2014

SK bank został sponsorem tytularnym turnieju siatkówki plażowej FIVB Beach Volleyball SK bank Mazury Grand Slam w Starych Jabłonkach. Sześciodniowa impreza, którą sponsorowaliśmy już po raz trzeci okazała się wielkim sukcesem - mecze obejrzało blisko 30 tys. widzów. To był również wielki sukces wizerunkowy SK banku: piękne dziewczyny z SK bank Beach Dancers rozgrzewały widzów między zagrywkami, w namiocie SK banku można było spotkać zarówno siatkarskie gwiazdy, jak i DJ-ów z Crowd Supporters, którzy zapewniali oprawę muzyczną. A największą atrakcją była była bez wątpienia premiera balonu SK banku pilotowanego przez Agnieszkę Sulewską. A wszystko można było na bieżąco śledzić na Facebooku na stronie SK bank Sport oraz na YouTube na kanale SK bank Sport. Zapraszamy!

Bank wysokich lotów

Bank wysokich lotów

Znane słowa klasyka "Ty nad poziomy wylatuj!" zyskują nowy wymiar:
balon SK banku z powodzeniem odbył już pierwsze loty. I debiutując
w prestiżowych międzynarodowych zawodach Ladies Cup podczas
24 Warsteiner Montgolfiade 2014 w Warstein (Nadrenia-Westfalia) zajął pierwsze miejsce! Załoga istniejącego zaledwie od miesiąca SK bank Balloon Team w składzie Agnieszka Sulewska (pilot), Manuela Ackermann (co-pilot) i Christiane Ackermann (nawigator) pewnie zwyciężyła zdobywając 1800 pkt (na 2000 możliwych). Dla SK bank Balloon Team kierowanego przez Agnieszkę Sulewską, byłą rekordzistkę świata w wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze (8505 m), odniesiony w Warstein sukces, to wspaniały prognostyk przed kolejnymi startami. A nie jest tajemnicą, że pani Agnieszka planuje balonem SK banku podjąć próbę odzyskania rekordu świata, który obecnie przekracza 10700 m.

Ta strona używa pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies, możecie Państwo w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Zamknij oraz nie pokazuj więcej powiadomienia  |   Ukryj